ASSMANN WSW Components AWP-40-8540-T
AWP-40-8540-T picture photo
Mfg. Part Number
AWP-40-8540-T
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKT IDC 40POS W/O KEY TIN
Datasheet Download
AWP-40-8540-T.pdf
Availability of AWP-40-8540-T
QUANTITY
AWP-40-8540-T Order Process
Ship out your order
Specifications of AWP-40-8540-T
Internal Part NumberEIS-AWP-40-8540-T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package60
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions40
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWP-40-8540-T
Related LinksAWP-40, AWP-40-8540-T Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWP-40-8540-T Details Description
Related parts for AWP-40-8540-T
RES 15K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONV 3W DIP24 DUAL OUT datasheet.pdf
NUT,HEX,SELF-LOCKING datasheet.pdf
FIXED IND 1500UH 0.12A 2W THT datasheet.pdf