ASSMANN WSW Components AWP26-8540-T-R
AWP26-8540-T-R picture photo
Mfg. Part Number
AWP26-8540-T-R
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN SOCKT IDC 26POS W/O KEY TIN
Datasheet Download
AWP26-8540-T-R.pdf
Availability of AWP26-8540-T-R
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AWP26-8540-T-R Order Process
Ship out your order
Specifications of AWP26-8540-T-R
Internal Part NumberEIS-AWP26-8540-T-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAssmann - IDC Connectors and Cables
Cable Assemblies
Standard Package80
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Series-
PackagingTray
Connector TypeSocket
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions26
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening Type-
Cable TerminationIDC
Wire TypeRibbon Cable
Wire Gauge-
FeaturesFeed Through
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorGray
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AWP26-8540-T-R
Related LinksAWP26-8, AWP26-8540-T-R Datasheet, ASSMANN WSW Components Distributor
AWP26-8540-T-R Details Description
Related parts for AWP26-8540-T-R
IC OPAMP GP 1GHZ 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC HEX BUFF/CONV INVERTER 16SO datasheet.pdf
CAP CER 3.3UF 35V X5R 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 93 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 0.3W 0.1% RADIAL datasheet.pdf