Microsemi SoC AX1000-2FGG896
AX1000-2FGG896 picture photo
Mfg. Part Number
AX1000-2FGG896
Brief Description
IC FPGA 516 I/O 896FBGA
Datasheet Download
AX1000-2FGG896.pdf
Availability of AX1000-2FGG896
QUANTITY
AX1000-2FGG896 Order Process
Ship out your order
Specifications of AX1000-2FGG896
Internal Part NumberEIS-AX1000-2FGG896
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginVarious PGA Pkg Assembly Site Chg 5/Nov/2015
Standard Package27
Total RAM Bits165888
Number of I/O516
Number of Gates1000000
Voltage - Supply1.425 V ~ 1.575 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case896-BGA
Supplier Device Package896-FBGA (31x31)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AX1000-2FGG896
Related LinksAX1000-, AX1000-2FGG896 Datasheet, Microsemi SoC Distributor
AX1000-2FGG896 Details Description
Related parts for AX1000-2FGG896
CONN RECEPT 11-8POS FREE-HANGING datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 8POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
GK NICU NRSG PU V0 REC datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 191MA 4.32 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 174.8MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1.25W DO204AL datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN RA datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf