GE Critical Power AXA010A0A93-SRZ
AXA010A0A93-SRZ picture photo
Mfg. Part Number
AXA010A0A93-SRZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 10A 50W
Datasheet Download
AXA010A0A93-SRZ.pdf
Availability of AXA010A0A93-SRZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXA010A0A93-SRZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXA010A0A93-SRZ
Internal Part NumberEIS-AXA010A0A93-SRZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max50W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXA010A0A93-SRZ
Related LinksAXA010A, AXA010A0A93-SRZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXA010A0A93-SRZ Details Description
Related parts for AXA010A0A93-SRZ
SCR PHASE CONT 3800V 3850A R-PUK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC 6-PLEX datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IMCV-MEDIALINX, TX/FX-SM1550/LON datasheet.pdf
FERRITES datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC LED Driver AC DC Offline Switcher Triac Dimming 4.08A (Switch) eSIP-7C datasheet.pdf
CAP CER 330PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
44POS M H.D R/A TY3 FILTER datasheet.pdf