GE Critical Power AXA010A0F3Z
AXA010A0F3Z picture photo
Mfg. Part Number
AXA010A0F3Z
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W
Datasheet Download
AXA010A0F3Z.pdf
Availability of AXA010A0F3Z
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXA010A0F3Z Order Process
Ship out your order
Specifications of AXA010A0F3Z
Internal Part NumberEIS-AXA010A0F3Z
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXA010A0F3Z
Related LinksAXA01, AXA010A0F3Z Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXA010A0F3Z Details Description
Related parts for AXA010A0F3Z
POLYSWITCH RUE SERIES 1.60A datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 32POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 36.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 98.8 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 5 RES 120 OHM 10SIP datasheet.pdf
CABLE M12 8 POS MALE-WIRES 3M datasheet.pdf
IC OSC PCI EXPRESS 2OUT 8TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
+2.7 V to +5.25 V, Micropower, 2-Channel, 125 kSPS, 12-Bit ADC in 8-Lead uSOIC IC datasheet.pdf