GE Critical Power AXA010A0F93-SR
AXA010A0F93-SR picture photo
Mfg. Part Number
AXA010A0F93-SR
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVER DC/DC 1.2 3.3V @ 10A SMD
Datasheet Download
AXA010A0F93-SR.pdf
Availability of AXA010A0F93-SR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXA010A0F93-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of AXA010A0F93-SR
Internal Part NumberEIS-AXA010A0F93-SR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 11.2 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series-
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.53" W x 0.33" H (33.0mm x 13.5mm x 8.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXA010A0F93-SR
Related LinksAXA010A, AXA010A0F93-SR Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXA010A0F93-SR Details Description
Related parts for AXA010A0F93-SR
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
ENCODER HT 2CH 500CPR 11MM datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC FPGA 60 I/O 81CSP datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf
PROTECTION BAR FOR 12 BEAM CHAN datasheet.pdf
LED 1/2" DOME RED 24VDC TERM datasheet.pdf