GE Critical Power AXA010A0X3-SRZ
AXA010A0X3-SRZ picture photo
Mfg. Part Number
AXA010A0X3-SRZ
Brief Description
CONVER DC/DC 0.75 5.5V @ 10A SMD
Datasheet Download
AXA010A0X3-SRZ.pdf
Availability of AXA010A0X3-SRZ
QUANTITY
AXA010A0X3-SRZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXA010A0X3-SRZ
Internal Part NumberEIS-AXA010A0X3-SRZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesEnd-to-End Power Solutions for the Building, Box and Board
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package250
SeriesAustin Lynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10V
Voltage - Input (Max)14V
Voltage - Output 10.8 ~ 5.5 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series55W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD Module
Size / Dimension1.30" L x 0.43" W x 0.33" H (33.0mm x 10.9mm x 8.3mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93%
Power (Watts) - Max55W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXA010A0X3-SRZ
Related LinksAXA010A, AXA010A0X3-SRZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXA010A0X3-SRZ Details Description
Related parts for AXA010A0X3-SRZ
DIODE GEN PURP 50V 1A DO41 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 24-26 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 0.95A 6-TSOP datasheet.pdf
SHELF FIXED 30.8X17.8X1.31" BLAC datasheet.pdf
RES 61.9 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HDR 11POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
RES 10.75K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf