Artesyn Embedded Technologies AXA04A18-L
AXA04A18-L picture photo
Mfg. Part Number
AXA04A18-L
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 5V 20W
Datasheet Download
AXA04A18-L.pdf
Availability of AXA04A18-L
QUANTITY
AXA04A18-L Order Process
Ship out your order
Specifications of AXA04A18-L
Internal Part NumberEIS-AXA04A18-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAXA
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case6-DIP Module
Size / Dimension1.00" L x 1.00" W x 0.40" H (25.4mm x 25.4mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXA04A18-L
Related LinksAXA04, AXA04A18-L Datasheet, Artesyn Embedded Technologies Distributor
AXA04A18-L Details Description
Related parts for AXA04A18-L
RES ARRAY 4 RES 18 OHM 1206 datasheet.pdf
IC TEMP SNSR/DC FAN CNTRLR 8MSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
LED GREEN DIFFUSED datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 30K OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT GRN 17CK datasheet.pdf