Panasonic Electric Works AXE310124
AXE310124 picture photo
Mfg. Part Number
AXE310124
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET .4MM 10POS SMD
Datasheet Download
AXE310124.pdf
Availability of AXE310124
QUANTITY
AXE310124 Order Process
Ship out your order
Specifications of AXE310124
Internal Part NumberEIS-AXE310124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsConnectors SMD-Technical Info
How to Read Date Codes
Product Training ModulesTough Contact Connectors
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesA4F
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Center Strip Contacts
Number of Positions10
Pitch0.016" (0.40mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights0.6mm
Height Above Board0.022" (0.57mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXE310124
Related LinksAXE3, AXE310124 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXE310124 Details Description
Related parts for AXE310124
IC RCVR QUAD RS422/485 16-DIP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 56POS R/A datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN HEADER 68POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 30A AUTO LINK datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 30W datasheet.pdf
RES 1.58 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
4P 6C 3W LEFT VERT XCHD HDR datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf