Panasonic Electric Works AXE616124
AXE616124 picture photo
Mfg. Part Number
AXE616124
Brief Description
CONN HEADER .4MM 16 POS SMD
Datasheet Download
AXE616124.pdf
Availability of AXE616124
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXE616124 Order Process
Ship out your order
Specifications of AXE616124
Internal Part NumberEIS-AXE616124
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesA4S
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions16
Pitch0.016" (0.40mm)
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights0.8mm
Height Above Board0.026" (0.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXE616124
Related LinksAXE6, AXE616124 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXE616124 Details Description
Related parts for AXE616124
OSC XO 6.144MHZ HCMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN MEMORY SOCKET 124POS GOLD/F datasheet.pdf
RES 30K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf