Panasonic Electric Works AXG112144A
AXG112144A picture photo
Mfg. Part Number
AXG112144A
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SKT 12POS 0.35MM SMD GOLD
Datasheet Download
AXG112144A.pdf
Availability of AXG112144A
QUANTITY
AXG112144A Order Process
Ship out your order
Specifications of AXG112144A
Internal Part NumberEIS-AXG112144A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductB01 Stacking Connector for High-Current Battery Applications
S35 Series Narrow-Pitch Connectors
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesS35
PackagingCut Strip
Connector TypeSocket, Center Strip Contacts
Number of Positions12
Pitch0.014" (0.35mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights0.6mm
Height Above Board0.023" (0.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXG112144A
Related LinksAXG11, AXG112144A Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXG112144A Details Description
Related parts for AXG112144A
IC VOLT DET N-CH ODRN 2.7V SOT89 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 24DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
IC PWR SWITCH USB 0.7A SOT23-5 datasheet.pdf
LCD MONITOR 12.1" W/TOUCH SCREEN datasheet.pdf