GE Critical Power AXH010A0D
AXH010A0D picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0D
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2V 10A 20W
Datasheet Download
AXH010A0D.pdf
Availability of AXH010A0D
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXH010A0D Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0D
Internal Part NumberEIS-AXH010A0D
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 12V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series20W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency91%
Power (Watts) - Max20W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0D
Related LinksAXH0, AXH010A0D Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0D Details Description
Related parts for AXH010A0D
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 50A AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 200A 3TOWER datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 10A TO277A datasheet.pdf