GE Critical Power AXH010A0F9-SR
AXH010A0F9-SR picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0F9-SR
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W
Datasheet Download
AXH010A0F9-SR.pdf
Availability of AXH010A0F9-SR
QUANTITY
AXH010A0F9-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0F9-SR
Internal Part NumberEIS-AXH010A0F9-SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package250
SeriesAustin Lynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0F9-SR
Related LinksAXH010, AXH010A0F9-SR Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0F9-SR Details Description
Related parts for AXH010A0F9-SR
FUSE BOARD MNT 2A 250VAC 450VDC datasheet.pdf
FILTER LINE 33MH 0.6A VERTICAL datasheet.pdf
FIXED IND 250UH 8A 41 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 52POS .100" DUAL ROW datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 100W datasheet.pdf