GE Critical Power AXH010A0F93-SRZ
AXH010A0F93-SRZ picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0F93-SRZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 3.3V 10A 33W
Datasheet Download
AXH010A0F93-SRZ.pdf
Availability of AXH010A0F93-SRZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXH010A0F93-SRZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0F93-SRZ
Internal Part NumberEIS-AXH010A0F93-SRZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package250
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series33W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency95%
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0F93-SRZ
Related LinksAXH010A, AXH010A0F93-SRZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0F93-SRZ Details Description
Related parts for AXH010A0F93-SRZ
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle USB - mini B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 10 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 523K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
PMI BASE 11/16 NEON BAY SOLDER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 46POS WALL MNT SKT datasheet.pdf