GE Critical Power AXH010A0G53
AXH010A0G53 picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0G53
Brief Description
DC/DC CONVERTER 2.5V 10A 25W
Datasheet Download
AXH010A0G53.pdf
Availability of AXH010A0G53
QUANTITY
AXH010A0G53 Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0G53
Internal Part NumberEIS-AXH010A0G53
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package126
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 12.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series25W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency92%
Power (Watts) - Max25W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0G53
Related LinksAXH01, AXH010A0G53 Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0G53 Details Description
Related parts for AXH010A0G53
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP MICA 30PF 2% 500V 1210 datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156" datasheet.pdf
RJ45 VERTICAL LED SHIELDED datasheet.pdf
HDM 9SAPR200F300F LM datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf