GE Critical Power AXH010A0MZ
AXH010A0MZ picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0MZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.5V 10A 15W
Datasheet Download
AXH010A0MZ.pdf
Availability of AXH010A0MZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXH010A0MZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0MZ
Internal Part NumberEIS-AXH010A0MZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.5V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series15W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0MZ
Related LinksAXH01, AXH010A0MZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0MZ Details Description
Related parts for AXH010A0MZ
IC OPAMP DIFF 200MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN SOCKET DIP 10POS datasheet.pdf
CAP THIN FILM 2PF 50V 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
RELAY REED SPST 500MA 15V datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 82 OHM 1% 35W D2PAK datasheet.pdf
AVT3(FS-T) SNAP ACTON SWITCH datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.3K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf