GE Critical Power AXH010A0P3
AXH010A0P3 picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0P3
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 10A 12W
Datasheet Download
AXH010A0P3.pdf
Availability of AXH010A0P3
QUANTITY
AXH010A0P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0P3
Internal Part NumberEIS-AXH010A0P3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0P3
Related LinksAXH01, AXH010A0P3 Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0P3 Details Description
Related parts for AXH010A0P3
REGULATOR 5VOUT 5A 18-36VIN HORZ datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 115V datasheet.pdf
CAP CER 6PF 10V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG WHT/BLK 100' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
CAP FILM 27NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf