GE Critical Power AXH010A0P93-SR
AXH010A0P93-SR picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0P93-SR
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 10A 12W
Datasheet Download
AXH010A0P93-SR.pdf
Availability of AXH010A0P93-SR
QUANTITY
AXH010A0P93-SR Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0P93-SR
Internal Part NumberEIS-AXH010A0P93-SR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Standard Package250
SeriesAustin Lynx™
PackagingTape & Reel (TR)
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0P93-SR
Related LinksAXH010A, AXH010A0P93-SR Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0P93-SR Details Description
Related parts for AXH010A0P93-SR
IC CTRLR DC/DC 2PH HI EFF 36SSOP datasheet.pdf
IC VOLT MON DUAL SUP/SW 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 34mA Backlight 10-VSON (3x3) datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.67K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7 UF4.7 250VDC AXIAL datasheet.pdf
330UF 100V 18X20MM 105C 7000H datasheet.pdf
25A Silicon Power Rectifier Diode IC datasheet.pdf