GE Critical Power AXH010A0PZ
AXH010A0PZ picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0PZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.2V 10A 12W
Datasheet Download
AXH010A0PZ.pdf
Availability of AXH010A0PZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXH010A0PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0PZ
Internal Part NumberEIS-AXH010A0PZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.2V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series12W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency86%
Power (Watts) - Max12W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0PZ
Related LinksAXH01, AXH010A0PZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0PZ Details Description
Related parts for AXH010A0PZ
CONN RCPT 2CKT .093 datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 4700PF 20% 3KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 5POS 0.100 T/H TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
BLANKING PIECE PG11-WHITE PA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIE SET M/5 datasheet.pdf
TV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
POWER SUPPLY 60W datasheet.pdf