GE Critical Power AXH010A0YZ
AXH010A0YZ picture photo
Mfg. Part Number
AXH010A0YZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 1.8V 10A 18W
Datasheet Download
AXH010A0YZ.pdf
Availability of AXH010A0YZ
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXH010A0YZ Order Process
Ship out your order
Specifications of AXH010A0YZ
Internal Part NumberEIS-AXH010A0YZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Manufacturer Product PagePower Module Wizard™
Standard Package126
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesAustin Lynx™
PackagingTray
TypeNon-Isolated PoL Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)5.5V
Voltage - Output 11.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts) - Manufacture Series18W
Voltage - Isolation-
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case11-SIP Module
Size / Dimension2.00" L x 0.32" W x 0.50" H (50.8mm x 8.1mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max18W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXH010A0YZ
Related LinksAXH01, AXH010A0YZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
AXH010A0YZ Details Description
Related parts for AXH010A0YZ
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC ADC 30MSPS 12BIT LP 28-TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 16BIT W/PGA 14-DFN datasheet.pdf
RES 0.27 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES 1.6 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN HEADER 52POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IPD M8 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AL datasheet.pdf