Panasonic Electric Works AXN314038P
AXN314038P picture photo
Mfg. Part Number
AXN314038P
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET .8MM 14POS SMD
Datasheet Download
AXN314038P.pdf
Availability of AXN314038P
QUANTITY
AXN314038P Order Process
Ship out your order
Specifications of AXN314038P
Internal Part NumberEIS-AXN314038P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsConnectors SMD-Technical Info
How to Read Date Codes
Featured ProductHot New Technologies
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP8
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeSocket, Center Strip Contacts
Number of Positions14
Pitch0.031" (0.80mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights3mm, 4mm, 5mm
Height Above Board0.087" (2.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXN314038P
Related LinksAXN31, AXN314038P Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXN314038P Details Description
Related parts for AXN314038P
FIXED IND 12MH 73MA 25 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .156 WW datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED BASED BIPIN T5 626NM 14V RED datasheet.pdf
RES 825 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole, Right Angle Solder Paste datasheet.pdf