Panasonic Electric Works AXT100124
AXT100124 picture photo
Mfg. Part Number
AXT100124
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN SOCKET .35MM 100POS SMD
Datasheet Download
AXT100124.pdf
Availability of AXT100124
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AXT100124 Order Process
Ship out your order
Specifications of AXT100124
Internal Part NumberEIS-AXT100124
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsConnectors SMD-Technical Info
How to Read Date Codes
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesP35S
PackagingCut Tape (CT)
Connector TypeSocket, Center Strip Contacts
Number of Positions100
Pitch0.014" (0.35mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights1.5mm
Height Above Board0.057" (1.45mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AXT100124
Related LinksAXT1, AXT100124 Datasheet, Panasonic Electric Works Distributor
AXT100124 Details Description
Related parts for AXT100124
IC PLL CLOCK DRIVER 1.8V 40-QFN datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
TIE PUSH MOUNT INTER NAT 6.1" datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.4A 15.6 MOHM datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5DVR/3REC 24SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 44.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 22-26AWG SILVR datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
3 POS KEY LEFT/ALL BRUSHED datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 8.33A datasheet.pdf