Vishay/BCcomponents AY2471K29Y5SS63L7
AY2471K29Y5SS63L7 picture photo
Mfg. Part Number
AY2471K29Y5SS63L7
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL
Datasheet Download
AY2471K29Y5SS63L7.pdf
Availability of AY2471K29Y5SS63L7
QUANTITY
AY2471K29Y5SS63L7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AY2471K29Y5SS63L7
Internal Part NumberEIS-AY2471K29Y5SS63L7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductAY2 Series Capacitors
3D ModelAY2.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesAY2
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5S
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSafety, Automotive
RatingsAEC-Q200, X1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Features-
Lead StyleStraight
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AY2471K29Y5SS63L7
Related LinksAY2471K2, AY2471K29Y5SS63L7 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
AY2471K29Y5SS63L7 Details Description
Related parts for AY2471K29Y5SS63L7
FUSE BRD MNT 1.25A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 35NS 68PGA datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 32TQFN datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2.8GHZ 14UQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf