Sullins Connector Solutions AYM36DRST
AYM36DRST picture photo
Mfg. Part Number
AYM36DRST
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
AYM36DRST.pdf
Availability of AYM36DRST
QUANTITY
AYM36DRST Order Process
Ship out your order
Specifications of AYM36DRST
Internal Part NumberEIS-AYM36DRST
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row36
Number of Positions72
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialBeryllium Copper
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AYM36DRST
Related LinksAYM3, AYM36DRST Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
AYM36DRST Details Description
Related parts for AYM36DRST
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
THERM NTC 68KOHM 10% 0805 SMD datasheet.pdf
LEVER LONG FOR WL LIMIT SWITCH datasheet.pdf
CONN PIN 14-20AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
VINYL INSL BUTT SEAM FLANGED BLO datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 40W datasheet.pdf