Diodes Incorporated AZ1084CS2-1.8TRE1
AZ1084CS2-1.8TRE1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1084CS2-1.8TRE1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 5A
Datasheet Download
AZ1084CS2-1.8TRE1.pdf
Availability of AZ1084CS2-1.8TRE1
QUANTITY
AZ1084CS2-1.8TRE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1084CS2-1.8TRE1
Internal Part NumberEIS-AZ1084CS2-1.8TRE1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output5A
Voltage - Dropout (Typical)1.35V @ 4.5A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)5.5A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263-2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1084CS2-1.8TRE1
Related LinksAZ1084CS, AZ1084CS2-1.8TRE1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1084CS2-1.8TRE1 Details Description
Related parts for AZ1084CS2-1.8TRE1
POT 2.5K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
MODULE FEMALE 5POS CRIMP datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 43VWM 69.4VC SMB datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-14 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 500V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 33UF 10V 1411 datasheet.pdf