Diodes Incorporated AZ1085CS-3.3TRG1
AZ1085CS-3.3TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1085CS-3.3TRG1
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A
Datasheet Download
AZ1085CS-3.3TRG1.pdf
Availability of AZ1085CS-3.3TRG1
QUANTITY
AZ1085CS-3.3TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1085CS-3.3TRG1
Internal Part NumberEIS-AZ1085CS-3.3TRG1
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1085CS-3.3TRG1
Related LinksAZ1085CS, AZ1085CS-3.3TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1085CS-3.3TRG1 Details Description
Related parts for AZ1085CS-3.3TRG1
CONN EDGECARD 130POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.301 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT GOLD .100 datasheet.pdf
TERM BLOCK DIN RAIL 6MM BLUE datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
OSC XO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf