Diodes Incorporated AZ1085CS2-1.8TRE1
AZ1085CS2-1.8TRE1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1085CS2-1.8TRE1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.8V 3A
Datasheet Download
AZ1085CS2-1.8TRE1.pdf
Availability of AZ1085CS2-1.8TRE1
QUANTITY
AZ1085CS2-1.8TRE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1085CS2-1.8TRE1
Internal Part NumberEIS-AZ1085CS2-1.8TRE1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
Standard Package800
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.8V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1085CS2-1.8TRE1
Related LinksAZ1085CS, AZ1085CS2-1.8TRE1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1085CS2-1.8TRE1 Details Description
Related parts for AZ1085CS2-1.8TRE1
DOOR STEEL 55.75X19.33" BE/GY datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 12POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 17POS datasheet.pdf
HEAT SHRINK IMCSN 4300 BK 25 FT datasheet.pdf
RES 44.2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 150V 15A TO-3P datasheet.pdf
CAP CER 12PF 1KV SL RADIAL datasheet.pdf
STAINLESS STEEL ALTERNATIVE datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
PNL MNT 24V BLUE 8MM datasheet.pdf
CONN INSERT 5POS SMT SKT datasheet.pdf