Diodes Incorporated AZ1085CS2-3.3TRG1
AZ1085CS2-3.3TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1085CS2-3.3TRG1
Brief Description
IC REG LDO 3.3V 3A
Datasheet Download
AZ1085CS2-3.3TRG1.pdf
Availability of AZ1085CS2-3.3TRG1
QUANTITY
AZ1085CS2-3.3TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1085CS2-3.3TRG1
Internal Part NumberEIS-AZ1085CS2-3.3TRG1
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output3.3V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 12V
Current - Limit (Min)3.2A
Operating Temperature0°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1085CS2-3.3TRG1
Related LinksAZ1085CS, AZ1085CS2-3.3TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1085CS2-3.3TRG1 Details Description
Related parts for AZ1085CS2-3.3TRG1
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
IC 20BIT SCAN TST DEV UBT 64LQFP datasheet.pdf
MOSFET POWER AUTOPROTECT 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 25A datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 20TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD R/A AU datasheet.pdf
HD VT TH SHRD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST/NC CYLINDER 300V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf