Diodes Incorporated AZ1117CH-1.5TRG1
AZ1117CH-1.5TRG1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1117CH-1.5TRG1
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 0.8A SOT223
Datasheet Download
AZ1117CH-1.5TRG1.pdf
Availability of AZ1117CH-1.5TRG1
QUANTITY
AZ1117CH-1.5TRG1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1117CH-1.5TRG1
Internal Part NumberEIS-AZ1117CH-1.5TRG1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Cert of Compliance
PCN Assembly/OriginPlating Site Addition 29/Jul/2015
Standard Package4,000
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output800mA
Voltage - Dropout (Typical)1.2V @ 800mA
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)1A
Operating Temperature-20°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-261-4, TO-261AA
Supplier Device PackageSOT-223
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1117CH-1.5TRG1
Related LinksAZ1117CH, AZ1117CH-1.5TRG1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1117CH-1.5TRG1 Details Description
Related parts for AZ1117CH-1.5TRG1
POT 5K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 11.5 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG NATURAL 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 80 OHM 2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
OSC MEMS 200.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf