Diodes Incorporated AZ1117R-1.2TRE1
AZ1117R-1.2TRE1 picture photo
Mfg. Part Number
AZ1117R-1.2TRE1
Manufacturer
Product Category
PMIC - Voltage Regulators - Linear
Brief Description
IC REG LDO 1.2V 1A
Datasheet Download
AZ1117R-1.2TRE1.pdf
Availability of AZ1117R-1.2TRE1
QUANTITY
AZ1117R-1.2TRE1 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ1117R-1.2TRE1
Internal Part NumberEIS-AZ1117R-1.2TRE1
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Voltage Regulators - Linear
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.2V
Current - Output1A
Voltage - Dropout (Typical)1.15V @ 1A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 15V
Current - Limit (Min)1.25A
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-243AA
Supplier Device PackageSOT-89
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ1117R-1.2TRE1
Related LinksAZ1117R, AZ1117R-1.2TRE1 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ1117R-1.2TRE1 Details Description
Related parts for AZ1117R-1.2TRE1
CONN EDGECARD 130PS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU FLASH 8K 28-PLCC datasheet.pdf
Crystal 44.0000MHz 30ppm 13pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
BOX STEEL 18.9"L X 18.9"W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf