Alpha Wire AZ123728 BR005
AZ123728 BR005 picture photo
Mfg. Part Number
AZ123728 BR005
Manufacturer
Product Category
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Brief Description
HOOK-UP STRND 12AWG BROWN 100'
Datasheet Download
AZ123728 BR005.pdf
Availability of AZ123728 BR005
QUANTITY
AZ123728 BR005 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ123728 BR005
Internal Part NumberEIS-AZ123728 BR005
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cables, Wires
FamilySingle Conductor Cables (Hook-Up Wire)
SeriesMIL-DTL-22759/16, AZ123728
Cable TypeHook-Up
Wire Gauge12 AWG
Conductor Strand37/28
Conductor MaterialCopper, Tinned
Jacket (Insulation) MaterialEthylene Tetrafluoroethylene (ETFE)
Jacket (Insulation) Diameter0.114" (2.89mm)
Jacket (Insulation) Thickness0.014" (0.35mm)
Length100' (30.5m)
Voltage600V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Jacket ColorBrown
Ratings-
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ123728 BR005
Related LinksAZ12372, AZ123728 BR005 Datasheet, Alpha Wire Distributor
AZ123728 BR005 Details Description
Related parts for AZ123728 BR005
CONN HEADER .312 VERT 2POS TIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 25W datasheet.pdf
VARISTOR 22V 1KA DISC 16MM datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLAN 200POS GOLD datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 68PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
0805 4K7 J62 B-3650 datasheet.pdf
RACK TOP datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf