Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B10-E3-08
AZ23B10-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B10-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B10-E3-08.pdf
Availability of AZ23B10-E3-08
QUANTITY
AZ23B10-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B10-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B10-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B10-E3-08
Related LinksAZ23B1, AZ23B10-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B10-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23B10-E3-08
IC ADC 8BIT 1.6V LP 8-MSOP datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 2MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
JPT GEH KOMPL 9P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
CONN HDR BKWAY SMD GOLD 84POS datasheet.pdf
CONN MINI FIT HEADER 6POS datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 4 PORT datasheet.pdf
BARRIER BLOCK datasheet.pdf
+5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf