Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B10-HE3-08
AZ23B10-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B10-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B10-HE3-08.pdf
Availability of AZ23B10-HE3-08
QUANTITY
AZ23B10-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B10-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B10-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B10-HE3-08
Related LinksAZ23B10, AZ23B10-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B10-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23B10-HE3-08
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
RES 124 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
8325-13 DRAG FINGER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 10POS SKT datasheet.pdf
LMZFL 7/12/135 3.5OR datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP GOLD NH 22-28AWG datasheet.pdf
Connector Socket 15 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 160MA 3.8 OHM SMD datasheet.pdf