Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B12-HE3-08
AZ23B12-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B12-HE3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 12V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B12-HE3-08.pdf
Availability of AZ23B12-HE3-08
QUANTITY
AZ23B12-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B12-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B12-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)12V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)20 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 9V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B12-HE3-08
Related LinksAZ23B12, AZ23B12-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B12-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23B12-HE3-08
CAP FILM 3300PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC DAC 12BIT LC2MOS 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR QUAD 16-TQFN datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVPECL 24-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 170VWM 275VC SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
CONN ADAPTER RCPT SC-FC SIMPLEX datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST INV PWM 12-MSOP datasheet.pdf
RES 59.7 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf