Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B13-E3-18
AZ23B13-E3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B13-E3-18
Brief Description
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B13-E3-18.pdf
Availability of AZ23B13-E3-18
QUANTITY
AZ23B13-E3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B13-E3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B13-E3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B13-E3-18
Related LinksAZ23B1, AZ23B13-E3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B13-E3-18 Details Description
Related parts for AZ23B13-E3-18
IC COMPARATOR TINY QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 2POS datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
TERM RING 2/0AWG #5/16 AMPLI datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC CLK BUFFER ZD HI DRV 16-TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
SHIELD 45-UNASSEMBLED KIT datasheet.pdf
RES 0.301 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SMA STRT JCK-MCX RA PLG 24" datasheet.pdf