Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B13-HE3-08
AZ23B13-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B13-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 13V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B13-HE3-08.pdf
Availability of AZ23B13-HE3-08
QUANTITY
AZ23B13-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B13-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B13-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)13V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)25 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 10V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B13-HE3-08
Related LinksAZ23B13, AZ23B13-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B13-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23B13-HE3-08
FUSE GLASS 1A 350VAC 140VDC 2AG datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG ISOLATED +/-6.5V DL 7SOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 28UQFN datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
XFRMR 1CT:1CT 56VUS SMD TOROID datasheet.pdf
IC CPLD 768MC 10NS 484FPBGA datasheet.pdf
MICRO 21 SKT 36" RBW JACKS datasheet.pdf