Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B16-HE3-08
AZ23B16-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B16-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 16V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B16-HE3-08.pdf
Availability of AZ23B16-HE3-08
QUANTITY
AZ23B16-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B16-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B16-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 12V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B16-HE3-08
Related LinksAZ23B16, AZ23B16-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B16-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23B16-HE3-08
IC STEREO AUD CODEC W/USB 28SSOP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 110V datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 6.5A 10 MOHM SMD datasheet.pdf
SHORT LINK COMB INSUL DIN 10POLE datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 13POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 14 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf