Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B18-HE3-08
AZ23B18-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B18-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B18-HE3-08.pdf
Availability of AZ23B18-HE3-08
QUANTITY
AZ23B18-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B18-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B18-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B18-HE3-08
Related LinksAZ23B18, AZ23B18-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B18-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23B18-HE3-08
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
PINBCT 23.4AUSEL 1CARIER datasheet.pdf
CAP MICA 5600PF 1% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 42POS DUAL .100 R/A datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 20POS R/A TIN datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 600MA 580 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 100000UF 20% 63V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf