Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B18-HE3-18
AZ23B18-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B18-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 18V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B18-HE3-18.pdf
Availability of AZ23B18-HE3-18
QUANTITY
AZ23B18-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B18-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B18-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)18V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)50 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 14V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B18-HE3-18
Related LinksAZ23B18, AZ23B18-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B18-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23B18-HE3-18
CONN SPLICE PARA 14-16 AWG P-GRP datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 14POS 10MM datasheet.pdf
RES 152 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 556 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.83M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 100V SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 100MA 42V NA datasheet.pdf