Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B27-E3-08
AZ23B27-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B27-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B27-E3-08.pdf
Availability of AZ23B27-E3-08
QUANTITY
AZ23B27-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B27-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B27-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B27-E3-08
Related LinksAZ23B2, AZ23B27-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B27-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23B27-E3-08
BOX ALUM BLACK 4.54"L X 3.54"W datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX 3-ST 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC 1.25GBT ETHRNET XCVR 64HTQFP datasheet.pdf
TERMINAL SCREW LO PRO PC MNT RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 150MW 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf