Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B27-HE3-18
AZ23B27-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B27-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B27-HE3-18.pdf
Availability of AZ23B27-HE3-18
QUANTITY
AZ23B27-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B27-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B27-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)27V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)80 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 20V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B27-HE3-18
Related LinksAZ23B27, AZ23B27-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B27-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23B27-HE3-18
CONN HEADER VERT 12POS .100 TIN datasheet.pdf
IDC CABLE- ASN24A/ AE24M / ASN24 datasheet.pdf
TERM SH LOCK/FORK NYL 22-18AWG#5 datasheet.pdf
RES SMD 102 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
4 ROW R/A RECEPTACLE SOLDER datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 600V 40A DIN RAIL datasheet.pdf
CONN SOCKET 24-30AWG CRIMP TIN datasheet.pdf
CA/ASSY,M/PLUG,GRAY,568B datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.9K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CTV 8C 8#16 SKT PLUG datasheet.pdf
3 V/5 V, 16-Bit nanoDACTM D/A with 10 ppm/∑C Max On-Chip Reference in SOT-23 IC datasheet.pdf