Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B2V7-E3-08
AZ23B2V7-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B2V7-E3-08
Brief Description
DIODE ZENER 2.7V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B2V7-E3-08.pdf
Availability of AZ23B2V7-E3-08
QUANTITY
AZ23B2V7-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B2V7-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B2V7-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)2.7V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)83 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B2V7-E3-08
Related LinksAZ23B2V, AZ23B2V7-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B2V7-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23B2V7-E3-08
CONN TERM BLK PCB 5.0MM 38POS OR datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 12V IN 5V OUT SIP datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 475MA 350 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 12.1 OHM 1% 5W datasheet.pdf