Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B36-HE3-08
AZ23B36-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B36-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 36V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B36-HE3-08.pdf
Availability of AZ23B36-HE3-08
QUANTITY
AZ23B36-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B36-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B36-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)36V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)90 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 27V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B36-HE3-08
Related LinksAZ23B36, AZ23B36-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B36-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23B36-HE3-08
RES SMD 68.1OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 8POS 1MM SMD datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND BLUE datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 18.54MM datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 15VOUT 100W datasheet.pdf