Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B3V3-G3-08
AZ23B3V3-G3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B3V3-G3-08
Brief Description
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B3V3-G3-08.pdf
Availability of AZ23B3V3-G3-08
QUANTITY
AZ23B3V3-G3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B3V3-G3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B3V3-G3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)3.3V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B3V3-G3-08
Related LinksAZ23B3V, AZ23B3V3-G3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B3V3-G3-08 Details Description
Related parts for AZ23B3V3-G3-08
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SW SNAP SPDT 7A SOLDER TERM 250V datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
GK NICU NRS PU V0 REC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1.8K OHM 4SIP datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 32MM datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS PNL MNT SKT datasheet.pdf
TQFP-100/VQFP-100 TO DIP-100 SMT datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf