Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B4V3-G3-18
AZ23B4V3-G3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B4V3-G3-18
Brief Description
DIODE ZENER 4.3V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B4V3-G3-18.pdf
Availability of AZ23B4V3-G3-18
QUANTITY
AZ23B4V3-G3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B4V3-G3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B4V3-G3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)4.3V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)95 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B4V3-G3-18
Related LinksAZ23B4V, AZ23B4V3-G3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B4V3-G3-18 Details Description
Related parts for AZ23B4V3-G3-18
RES 2.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONV D/A 14-BIT 3.3V 28-SOIC datasheet.pdf
IC FILTER RECON VID 8-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 0.5A AC datasheet.pdf
HOOK DOUBLE SPACE .025" GREEN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CBL 1COND 18AWG 300V SLATE 500' datasheet.pdf