Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B5V1-HE3-08
AZ23B5V1-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B5V1-HE3-08
Brief Description
DIODE ZENER 5.1V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B5V1-HE3-08.pdf
Availability of AZ23B5V1-HE3-08
QUANTITY
AZ23B5V1-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B5V1-HE3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23B5V1-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)5.1V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)60 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 800mV
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B5V1-HE3-08
Related LinksAZ23B5V, AZ23B5V1-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B5V1-HE3-08 Details Description
Related parts for AZ23B5V1-HE3-08
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 1-5V datasheet.pdf
EXTRUSION CENTER REAR HORIZ datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 275VAC RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
WHIP SM 1/4 152-162MHZ datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 720MA 190 MOHM datasheet.pdf