Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23B9V1-HE3-18
AZ23B9V1-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23B9V1-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 9.1V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23B9V1-HE3-18.pdf
Availability of AZ23B9V1-HE3-18
QUANTITY
AZ23B9V1-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23B9V1-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23B9V1-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)9.1V
Tolerance±2%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)10 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23B9V1-HE3-18
Related LinksAZ23B9V, AZ23B9V1-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23B9V1-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23B9V1-HE3-18
RES SMD 29.4 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.2PF 150V 0606 datasheet.pdf
BOARD EVALUATION LM48555TL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 2K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN FIBER ST RECEPT SMPLX datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf