Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C10-E3-08
AZ23C10-E3-08 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C10-E3-08
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C10-E3-08.pdf
Availability of AZ23C10-E3-08
QUANTITY
AZ23C10-E3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C10-E3-08
Internal Part NumberEIS-AZ23C10-E3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)10V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)15 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 7.5V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C10-E3-08
Related LinksAZ23C1, AZ23C10-E3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C10-E3-08 Details Description
Related parts for AZ23C10-E3-08
IC SW REG CNTRLR SYNC 1.9V 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CAP FEEDTHROUGH AC 200A Y4 datasheet.pdf
IC SRAM 8KBIT 20NS 52PLCC datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
RES 0.365 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC ECHO CANCELLER AEC 36SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER STACKING datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 56 OHM 5% 50W datasheet.pdf