Vishay Semiconductor/Diodes Division AZ23C15-HE3-18
AZ23C15-HE3-18 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C15-HE3-18
Brief Description
DIODE ZENER 15V 300MW SOT23
Datasheet Download
AZ23C15-HE3-18.pdf
Availability of AZ23C15-HE3-18
QUANTITY
AZ23C15-HE3-18 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C15-HE3-18
Internal Part NumberEIS-AZ23C15-HE3-18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
SeriesAutomotive, AEC-Q101
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)15V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)30 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 11V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C15-HE3-18
Related LinksAZ23C15, AZ23C15-HE3-18 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
AZ23C15-HE3-18 Details Description
Related parts for AZ23C15-HE3-18
LABEL S LAM DM POLY WHT 1X.38" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A D2PAK datasheet.pdf
IC 8BIT FET BUS SWITCH 20-BGA datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
IC FLASH 16MBIT 50MHZ 8WSON datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 20A TO-220FP datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS 2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125" datasheet.pdf