Diodes Incorporated AZ23C16-7
AZ23C16-7 picture photo
Mfg. Part Number
AZ23C16-7
Manufacturer
Product Category
Diodes - Zener - Arrays
Brief Description
DIODE ZENER ARRAY 16V SOT23-3
Datasheet Download
AZ23C16-7.pdf
Availability of AZ23C16-7
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
AZ23C16-7 Order Process
Ship out your order
Specifications of AZ23C16-7
Internal Part NumberEIS-AZ23C16-7
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes - Zener - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - Zener (Nom) (Vz)16V
Tolerance±5%
Power - Max300mW
Impedance (Max) (Zzt)40 Ohm
Current - Reverse Leakage @ Vr-
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
Operating Temperature-65°C ~ 150°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Supplier Device PackageSOT-23-3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AZ23C16-7
Related LinksAZ23, AZ23C16-7 Datasheet, Diodes Incorporated Distributor
AZ23C16-7 Details Description
Related parts for AZ23C16-7
IC REG BOOST 1.8V 1.3A 10MSOP datasheet.pdf
IC 10BIT 38 KSPS ADC S/O 20-DIP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X1 RED,YLW,GRN,GRN datasheet.pdf
CONN M12 4POS PLUG datasheet.pdf
CBL 30POS 0.5MM JMPR TYPE A 4" datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT datasheet.pdf
PLATE, LOCATOR, 18-16 datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 37POS R/A SOLDER datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS 0.35MM + PWR SMD datasheet.pdf